2016-03-07
Räntan på skattekontot verkar locka både privatpersoner och företag att sätta in mer pengar än vad som behövs. För staten innebär det en ökad kostnad. Just nu bedöms cirka 22 miljarder kronor utgöra sparmedel. Det visar en rapport från Skatteverket.
Uppdatering 2016-02-24:
Finansminister Magdalena Andersson sätter stopp för den förmånliga räntan på skattekonton. Räntan kommer att sänkas till noll ”så snart som möjligt”. Processen är redan inledd men en mer precis tidpunkt för införandet finns inte i dagsläget.
– Vi har kunnat se ovanligt stora inbetalningar på skattekontona under december 2015 och januari 2016 som inte verkar motsvaras av skatter som ska betalas. Vår bedömning är att det beror på den fördelaktiga räntan. Räntegapet mot bankernas snitträntor är cirka 0,6 procentenheter, säger Åsa Hagman, chef för Skatteverkets analysenhet.
Räntan på skattekontot är fastställd i lag och kan inte understiga 0,5625 procent. Dessutom är den skattefri. Skatteverket bedömer att privatpersoner har cirka tio miljarder kronor mer på sina skattekonton än vad som behövs för skatter och avgifter. Företag bedöms ha cirka 12 miljarder kronor för mycket.
– Dessutom har antalet utbetalningsspärrar ökat kraftigt mellan 2013 och 2015 vilket talar för att en del av överskottet är avsiktligt sparande, säger Åsa Hagman.
Den som vill ha kvar pengarna på sitt skattekonto kan begära en utbetalningsspärr. För företag har antalet utbetalningsspärrar ökat från cirka 20 000 år 2013 till 26 000 år 2015. För privatpersoner har antalet spärrar ökat från 14 000 till 21 000 under samma period.
– Värt att komma ihåg är också att om skattekontot inte rörs på tio år tillfaller behållningen staten. Det bör vara i åtanke för den som inte har någon inkomst eller några skatter i Sverige, påminner Åsa Hagman.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.