2018-10-19
Skatteverket vill göra det enklare att betala in skatt för privatpersoner och inför nu möjligheten att betala via Swish. Belopp under 15 000 kronor per dygn går att betala in via Swish, för större betalningar gäller fortfarande bankgiro. Skatteverket förväntar sig att många av dem som ska betala kvarskatt 12 november kommer att använda sig av den nya möjligheten.
– Många har angett att de vill betala med Swish, när vi har ställt frågor om framtida betalningslösningar. Det är enkelt och smidigt och dessutom innebär det mindre risk för fel, eftersom de enda siffror man behöver ange är beloppet man ska betala och sitt eget telefonnummer, säger Kennet Mattsson, tillförordnad sektionschef på Skatteverket.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.