Strax klar...
 
 

Skärpta regler mot lågbeskattade utländska företag

 2018-09-14

Skärpta regler mot låg­beskattade utländska företag

Regeringen har lämnat en proposition om ändringar av de s.k. CFC-reglerna i inkomst­skatte­lagen. CFC står för Controlled Foreign Corporation. Reglerna gäller när ett utländskt låg­beskattat bolag ägs och kontrolleras från Sverige, och innebär att den svenska ägaren ska beskattas löpande för bolagets inkomster. Syftet med de ändrade reglerna är att för­svåra skatte­planering med bolag i andra länder. De skärpta CFC-reglerna innebär att fler länder tas bort från den vita listan för utländska bolag som kontrolleras från Sverige, bland annat Malta. De nya reglerna ska enligt förslaget börja gälla den 1 januari 2019.

Läs mer (extern sida)

Edison Solutions AB

Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund

Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt

Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.

046320 220

kundtjanst@edison.se

046320 224  (support)
046320 227  (löne­support)
support@edison.se

Vi finns även på:

     

Startsidan Nyheter Ekonomibrevet Skärpta regler mot lågbeskattade utländska företag

© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram. Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla

På den här webb­platsen använder vi säkra kakor (cookies) för att för­bättra din upp­levelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webb­platsen god­känner du det. Vad är kakor?

Läs gärna vår integritets­policy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.