2014-02-12
Finansdepartementet funderar på hur regeringen kan stoppa kommuners och företags metod att slippa stämpelskatt vid fastighetsaffärer.
När Leksands kommun skulle sälja Orsandbadens camping bildade kommunen ett bolag som för 1 krona köpte en liten bit trottoar inne i samhället. Genom fastighetsreglering lades campingens mark till trottoarkanten. På så sätt slapp kommunen undan 1 miljon kronor i stämpelskatt för campingmarken.
En liknande metod har använts bland annat när Ikea skulle köpa mark i Västerås. Genom att lägga samman fastigheter och utgå från en lågt värderad markbit undgår man den stämpelskatt som ska tas ut vid köp av fastigheter.
– Lantmäteriet får ofta in ansökningar om den här typen av lantmäteriförrättning och möjligheten att lägga ett köpeavtal till grund för fastighetsreglering används av såväl myndigheter som företag och privatpersoner, säger Margareta Troive-Hallström, förrättningslantmätare, på Leksands kommuns hemsida.
Metoden upprör Mats Pertoft (MP), ledamot i skatteutskottet. I en skriftlig fråga undrar han om finansministern tänker göra något åt missbruket av reglerna för stämpelskatt. Metoden upprör också finansminister Anders Borg. ”Det bör inte accepteras att fastighetsbildningsinstitutet används i syfte att undgå stämpelskatt”, skriver han i sitt svar. Finansdepartementet arbetar med att analysera frågan, skriver Borg, men han kan inte säga när det arbetet kan vara klart.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.