2014-03-18
Regeringen har beslutat att en särskild utredare ska se över skattereglerna för finansiella instrument som tilldelas nyckelpersoner. Syftet är att skapa konkurrenskraftiga regler för företag och främja tillväxt
Att kunna erbjuda nyckelpersoner finansiella instrument som optioner och andra aktierelaterade incitament är ett viktigt verktyg för att främja företags konkurrenskraft, framförallt för nystartade och mindre företag. Aktierelaterade incitamentsprogram har länge även använts som ett viktigt komplement för att förbättra ägarstyrningen av företag.
Värdering av optioner är svårt och kompliceras ytterligare om de företag som berörs är små och onoterade. Detta leder till att beskattningen kan bli svår att förutse.
Regeringen ger mot denna bakgrund en särskild utredare i uppdrag att se över skattereglerna för aktierelaterade incitamentsprogam. Avsikten är att skattereglerna ska förbättras samtidigt som grundläggande skatterättsliga principer ska beaktas. Utredaren ska bl.a. kartlägga olika typer av incitamentsprogram och analysera hur skattereglerna påverkar utformningen av programmen. Utredaren ska också analysera behovet av att förtydliga eller förändra skattereglerna och lämna förslag till de förändringar som utredaren finner lämpliga.
– Detta är en mycket välkommen utredning, och inte en dag för tidigt. Vi hoppas den gör att entreprenörer lättare ska kunna knyta kompetens till sig tidigt, säger Annika Fritsch, skatteexpert på Företagarna.
Uppdraget ska redovisas senast den 1 oktober 2015.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.