2010-06-23
Från den 1 juli i år gäller den nya kassaregisterlagen fullt ut. Nästan alla företag som tar betalt kontant ska ha speciella kassaapparater, så kallade certifierade kassaregister. Skatteverket ska kontrollera att lagen efterlevs och i år görs 50 000 kontrollbesök hos företag. Fram till den 1 juli har Skatteverket en mjuk linje. Den innebär att företagen måste kunna visa att de har beställt certifierat kassaregister och att de ska installeras så fort leverantören kan leverera, dock senast den 1 juli. Den 1 juli upphör den mjuka linjen och de företag som omfattas av kraven ska ha kassaregistren på plats.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.