2011-10-20
Riksdagen har beslutat om en rad lagändringar som ska göra det enklare att genomföra sammanslagningar, så kallade fusioner, och delningar av aktiebolag. Ändringarna gäller bland annat vilken information aktiebolag måste ta fram i samband med fusioner och delningar samt hur informationen ska göras tillgänglig för aktieägare och andra. Bakgrunden till ändringarna är ett EU-direktiv. De nya reglerna gäller från den 1 november 2011.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.