2012-02-15
Alla fasta bostäder och företag som inte kan teckna bredbandsabonnemang på 1 Mbit/s hos någon operatör har rätt att stå med på en lista som Post- och telestyrelsen (PTS) årligen skickar till Net4Mobility. Företaget har åtagit sig att bygga ut bredband för upp till 300 miljoner kronor under de närmaste åren. PTS har nu lämnat en första lista till Net4Mobility.
Net4Mobilitys åtagande innebär att 25 procent av de hushåll och företag som finns med på listan ska få bredband redan under 2012. Arbetet bidrar till att uppfylla målen i regeringens bredbandsstrategi och digitala agenda.
Post- och telestyrelsens ambition är att alla i Sverige ska ha tillgång till goda elektroniska kommunikationer. I vissa glesbygdsområden handlar det främst om trådlös infrastruktur som är kostnadsmässigt effektiv att bygga ut.
– De som omfattas av denna utbyggnad kommer att garanteras en minimihastighet på 1 Mbit/s av Net4Mobility. Detta är inte en satsning på höghastighetsanslutningar utan avsikten är att möjliggöra tillgång till internet med en hastighet som är användbar för att klara det vardagliga kommunikationsbehovet, säger Robert Holmström, projektledare på PTS.
Det finns fortfarande möjlighet att skriva upp sig på listan hos PTS. Man förbinder sig inte till att teckna ett bredbandsabonnemang om man står med på listan.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.