2012-08-14
Nu är beslutet taget om det nya huvudregelverket för upprättande av årsredovisning. Huvudregelverket ersätter den befintliga normgivningen och innebär förändringar för alla företag. För mindre företag* finns möjlighet att välja mellan två regelverk, K2 och K3.
Alla företag som ska upprätyta årsredovisning påverkas. Större företag, som inte ingår i en IFRS-koncern, måste tillämpa K3. Mindre företag kan dock välja att tillämpa det förenklade regelverket K2 istället för K3. Senast 2014 måste alla företag tillämpa något av de nya regelverken, K2 och K3.
I en artikel från KPMG redogörs för de största nyheterna jämfört med befintlig normgivning och hur man hanterar de frågor som uppkommer då företag tillämpar K3 första gången.
*) Med mindre företag menas: färre än 50 anställda, mindre än 40 miljoner i balansomslutning och mindre än 80 miljoner i nettoomsättning. Ett av värdena får överskridas.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.