Strax klar...
 
 

K3 – nytt regelverk för årsredovisning och koncernredovisning

 2012-08-14

Den 8 juni 2012 fattade Bokföringsnämnden (BFN) beslut om det allmänna rådet Årsredovisning och koncern­redovisning (K3) med tillhörande vägledning. Regel­verket ska tillämpas på räkenskapsår som påbörjas efter den 31 december 2013 och får tillämpas på räkenskapsår som påbörjas tidigare. Regelverket är huvud­alternativet när årsredovisning och koncern­redovisning upprättas i icke noterade företag. Undantagna är moder­företag som frivilligt väljer att upprätta koncern­redovisning i enlighet med internationella redovisnings­regler.

I samband med detta har BFN även beslutat om ändringar gällande tillämpning av Redovisningsrådets rekommendationer och uttalanden, respektive tillämpning av rekommendationer från Rådet för finansiell rapportering.

Läs mer (extern sida)

Edison Solutions AB

Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund

Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt

Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.

046320 220

kundtjanst@edison.se

046320 224  (support)
046320 227  (löne­support)
support@edison.se

Vi finns även på:

     

Startsidan Nyheter Ekonomibrevet K3 – nytt regelverk för årsredovisning och koncernredovisning

© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram. Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla

På den här webb­platsen använder vi säkra kakor (cookies) för att för­bättra din upp­levelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webb­platsen god­känner du det. Vad är kakor?

Läs gärna vår integritets­policy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.