2013-05-08
Konkurrensverket har lanserat en ny, interaktiv vägledning som heter ”Samarbete vid upphandling”. Här kan företag anonymt få hjälp att se om de kan samarbeta vid offentliga upphandlingar utan att komma i konflikt med konkurrenslagens regler.
– Ett bra initiativ där tanken är att underlätta för de små företagen, säger Ulrica Dyrke, konkurrens- och upphandlingsexpert på Företagarna.
Företagarnas undersökningar visar att många små företag upplever att de kontrakt som upphandlas är alltför stora och att de därför avstår från att lägga anbud. Men det finns i sådana situationer alltså möjligheter att samarbeta med andra företag.
Samtidigt är det även viktigt att se till att man inte överträder konkurrenslagens förbud mot konkurrensbegränsande samarbete mellan företag. Vägledningen ger besked om vad man måste tänka på för att kunna bedöma detta.
Edison Solutions AB
Hedvig Möllers gata 12
223 55 Lund
Org.nr: 556334-3689, momsreg.nr: SE556334368901, godkänd för F-skatt
Säkra betalningar med kort eller faktura. Kortbetalningar hanteras av Stripe.
046–320 224 (support)
046–320 227 (lönesupport)
support@edison.se
Vi finns även på:
© 2025 Edison Solutions AB, specialister på bokföringsprogram, faktureringsprogram, löneprogram, skatteprogram, bokslutsprogram och andra typer av ekonomiprogram.
Håkan Save Hansson är ansvarig för informationen på den här sidan. Frågor eller synpunkter? Mejla infomaster@edison.se
På den här webbplatsen använder vi säkra kakor (cookies) för att förbättra din upplevelse. Vi använder inga kakor från tredje part eller annonsörer. Genom att använda webbplatsen godkänner du det. Vad är kakor?
Läs gärna vår integritetspolicy om hur vi hanterar och skyddar dina personuppgifter.